معرفی مختصر اقامتگاه تاریخی کریم خان

اقامتگاه تاریخی کریم خان واقع در روستای میهمله سفلی در ۳۰ کیلومتری غار علیصدر می باشد. این بنا از سالیان دور دارای جاذبه های گردشگری بسیاری است.

حدود ۴۰۰ سال از ساخت قلعه میگذرد. با وجود اینکه بسیاری از بناهای تاریخی، در گذر زمان، در برابر حوادث طبیعی آسیب جدی دیده و یا از بین رفته اند، اما این بنا همچنان پابرجاست و زندگی در آن جریان دارد. گفته شده که سبک معماری آن مربوط به دوره عباسیان است.

در ساخت این بنا از چندصد کارگر و بنا و نیز چند صد قاطر و اسب جهت حمل مصالح و موادی نظیر چوب و خشت وکاهگل استفاده شده و ساخت آن حدود هفت سال طول کشیده است. می توان گفت این بنا یکی از بزرگترین بناهای خشتی ایران است. استفاده از درب و پنجره های چوبی هلالی و لمه کوبی سقف، با امکانات آن زمان، شگفتی بنا را دو چندان نموده است.

این بنای تاریخی دارای شاه نشین با درب و پنجره اُرُسی و گچ بری و طاق نماهای چوبی است که خان مهمان های خود را در آنجا پذیرایی می نموده است. وجود دیوارهایی با عرض یک تا یک و نیم متر و طول ده متر، سقف های تیر چوبی قدیمی، اتاقهای تو در تو با طاقچه های قدیمی و درب و پنجره چوبی، تنور زمینی و سنتی و شیره پزخانه به جاذبه های دیدنی بنا افزوده است.

از دیگر جاذبه های بسیار دیدنی اقامتگاه، برج های قلعه است که از بلاهای طبیعی و دزدان معابد آسیبی ندیده و هنوز پابرجا هستند. برج جنوبی که خنک و دارای هواکش های طبیعی است، برای نگهداری و انبار کردن خوراکی های فاسد شدنی و غلات استفاده می شده و برج غربی مخصوص نگهبانی و انبار مهمات حاکمان قلعه بوده است. همچنین زیرزمینهای دیدنی و فضاهای بسیار دل انگیز این بنا، قابل تامل است. و براستی هر بیننده ای با تماشای ان برای لحظاتی هم که شده به زمان های دور سفر کند.

در این قلعه هشت واحد مسکونی وجود داردکه بعد از گذشت سال ها، دو واحد آن، با تلاش دوست داران آثار تاریخی جهت اقامت و بازدید مسافران آماده شده است.

امید است در سفر به مهد تاریخ و تمدن ایران زمین، همدان، اقامتی آرام و دلنشین را در این اقامتگاه داشته باشید.